Matične ćelije: Kompletan vodič o čuvanju i primeni

Larisa Blog 2024-08-13

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija - koristi, procedura, cene i budućnost ovog revolucionarnog medicinskog postupka.

Matične ćelije: Sve što treba da znate o ovom revolucionarnom medicinskom postupku

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije predstavljaju osnovne gradivne ćelije ljudskog organizma koje imaju sposobnost da se razvijaju u različite tipove ćelija u telu. Tokom embrionskog razvoja, ove ćelije se diferenciraju u ćelije srčanog mišića, krvne ćelije, ćelije kože i druge.

Kod odraslih osoba, matične ćelije se nalaze u različitim tkivima, sa najvećom koncentracijom u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost, što čini matične ćelije iz pupčane vrpce novorođenčata posebno vrednim - one su mlade, vitalne i imaju veliki potencijal za medicinsku primenu.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Danas se pomoću matičnih ćelija može lečiti više od 70 teških bolesti, uključujući:

  • Različite tipove leukemije i drugih malignih oboljenja
  • Urođene poremećaje krvi i metabolizma
  • Poremećaje imuniteta
  • Šećernu bolest (dijabetes tip 1)
  • Poremećaje koštane srži

Postoje dve osnovne vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (kada se koriste sopstvene ćelije) i alogena (kada se koriste ćelije drugog donora). Autologna terapija ima prednost jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Procedura prikupljanja matičnih ćelija

Postupak prikupljanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce je jednostavan, bezbolan i bezbedan kako za majku tako i za novorođenče:

  1. Nakon porođaja i presecanja pupčane vrpce
  2. Krv se prikuplja iz dela vrpce koji je vezan za placentu
  3. Postupak traje svega nekoliko minuta
  4. Uzorak se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju

Važno je napomenuti da ovaj postupak ne utiče na normalni tok porođaja i ne zahteva nikakve promene u standardnoj porođajnoj praksi.

Analiza i čuvanje matičnih ćelija

Nakon prikupljanja, matične ćelije prolaze kroz rigorozne analize:

  • Testiranje na viruse i infekcije
  • Provera bakterijske kontaminacije
  • Ispitivanje vitalnosti ćelija

Nakon uspešnih analiza, ćelije se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota. Na ovaj način, matične ćelije mogu ostati vitalne decenijama.

Trajanje čuvanja i troškovi

Standardni period čuvanja matičnih ćelija u banci je 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu da produže čuvanje uz dodatnu naknadu koja obično iznosi oko 40 evra godišnje.

Troškovi početnog čuvanja variraju u zavisnosti od zemlje i banke, u rasponu od 1500 do 2500 evra za 20 godina čuvanja. U slučaju blizanaca, mnoge banke nude popuste za čuvanje ćelija drugog deteta.

Da li vam je potrebno čuvanje matičnih ćelija?

Lekari preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:

  • Porodična istorija bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama
  • Mešoviti brakovi (različite rase ili etničke grupe)
  • Trudnoće nakon veštačke oplodnje
  • Kao preventivna mera za buduće potrebe porodice

Važno je istaknuti da matične ćelije novorođenčeta mogu koristiti ne samo samom detetu, već i drugim članovima porodice, uključujući roditelje i braću i sestre.

Stanje u regionu

U Srbiji trenutno ne postoji banka matičnih ćelija, ali se očekuje uspostavljanje takve ustanove u bliskoj budućnosti. U međuvremenu, građani Srbije mogu koristiti usluge inostranih banci, sa troškovima transporta i čuvanja.

U susednim zemljama poput Hrvatske već postoje banke matičnih ćelija sa sličnim uslovima i cenama kao u drugim evropskim zemljama.

Zaključna razmatranja

Čuvanje matičnih ćelija predstavlja revolucionaran korak u preventivnoj medicini koji porodicama nudi dodatnu sigurnost u slučaju pojave određenih bolesti. Iako procedure i troškovi mogu izgledati kompleksni, potencijalne koristi ovog postupka su nemerljive.

Svaka porodica treba pažljivo razmotriti svoje mogućnosti i potrebe u konsultaciji sa lekarima pre donošenja konačne odluke o čuvanju matičnih ćelija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.