Prirodni saveti za negu biljaka i borbu protiv štetočina

Larisa Blog 2024-05-14

Saznajte kako da prirodno negujete biljke, borite se protiv štetočina i koristite domaće preparate za zdravlje vašeg cveća. Saveti za sobno i baštensko cveće.

Prirodni saveti za negu biljaka i borbu protiv štetočina

Uzgoj biljaka može biti izazovan, posebno kada se suočavamo sa štetočinama ili neadekvatnim uslovima gajenja. Na sreću, priroda nam nudi brojna rešenja koja su efikasna, jeftina i bezbedna po okruženje. U ovom članku ćemo podeliti najbolje prirodne metode za negu biljaka i rešavanje čestih problema.

Prirodni insekticidi i preparati

Kopriva je jedan od najefikasnijih prirodnih preparata. Možete napraviti čaj od koprive koji ubija štetočine u zemlji poput bubica i crvića, a istovremeno služi kao izvrsna prihrana za biljke. Zalijte biljku odstajalom vodom sa koprivom i videćete kako će bujati.

Pepeo iz cigarete takođe može biti koristan. Rastvorite ga u vodi i prskajte listove cveća - ovo će ubiti leteće štetočine poput vaši i bele mušice. Listove potom obavezno operite barem jednom mesečno ovom vodom radi dohrane.

Dohrana biljaka prirodnim sredstvima

Za dohranu biljaka sa većim listovima kao što su fikus ili orhideja, izvrsno je sredstvo kora od banane. Listove možete prebrisati unutrašnjom stranom kore ili iseckanu koru nagurati u saksiju. Kora će postepeno istrunuti i poslužiti kao hrana.

Pepeo od cigarete možete dodati direktno u zemlju i lagano zaliti. Ovo pomaže u borbi protiv štetočina i istovremeno doprinosi kvalitetu zemljišta.

Rešavanje problema sa zamijom

Ako vaša zamija počne da žuti, verovatni uzrok je prekomerno zalivanje. U tom slučaju, presadite je u drugu saksiju, prethodno je dezinfikujte i očistite od truleži korena. Na dno stavite malo kamenčića kao drenažu. Nakon presađivanja, zalivajte jednom mesečno malo, a u proleće i leto na 15 dana.

Negovanje anturijuma

Anturijum je prelepa biljka koja ne zahteva presađivanje odmah nakon kupovine. Ako cvet dobro izgleda, plastičnu saksiju možete jednostavno ubaciti u veću koja vam se sviđa. Ne iznosite ga napolje pre polovine aprila jer je osetljiv na hladnoću.

Zaštita biljaka od mačaka

Ako mačke oštećuju vaše biljke, probajte sledeće metode:

  • Posadite biljku koleus canina koja ima neugodan miris za mačke
  • Posipajte ljutu papriku oko cveća
  • Postavite koru limuna ili narandže - mačke ne vole citrusne mirise
  • Natopite krpu sirćetom i stavite pored biljaka

Negovanje spatifiluma

Spatifilum ne voli prekomerno zalivanje. Zemlja treba da se skoro potpuno osuši između zalivanja. Idealno je zalivati ga 1-2 puta mesečno. Ova biljka voli malo prostora - tek kada joj koren počne da viri iz saksije, vreme je za presađivanje.

Za bolje cvetanje, spatifilum možete prskati flosalom i pivom (pivo razblaženo vodom u odnosu 1:10). Ovo će stimulisati pojavu novih cvetova.

Sejanje i presađivanje biljaka

Kada sejete biljke, pokrijte saksije providnom folijom da zadržite toplotu. Nakon što biljčice narastu oko 2cm i pojavi im se četvrti list, spremne su za presađivanje.

Za presađivanje, koristite kvalitetnu zemlju i obavezno dodajte drenažu na dno saksije. Nakon presađivanja, biljke ne izlažite direktnom suncu nekoliko dana dok se ne prilagode novom okruženju.

Zaključak

Prirodni preparati i metode nege biljaka ne samo da su efikasni, već su i bezbedni po okruženje i vaš budžet. Eksperimentište sa različitim metodama i pronađite ono što najbolje funkcioniše za vaše biljke. Pametno zalivanje, adekvatna prihrana i pravovremena reakcija na pojavu problema ključni su za uspešan uzgoj biljaka.

Imate li svoje dokazane prirodne metode za negu biljaka? Podelite ih u komentarima!

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.